mokrynosek facebook

Aktualności

Jesteś tutaj:

Gru11

Okres świąteczny a stres u zwierząt

Święta i Sylwester oraz okres karnawałowy to czas wyczekiwany przez dzieci i dorosłych. Jednak dla zwierząt zarówno domowych jak i dzikich, to jeden z najgorszych okresów w roku.  Spokój dziko żyjących zwierząt zakłócany jest przez liczne głośne wystrzały fajerwerków oraz wzmożony ruch i hałas wytwarzany przez ludzi, którzy przyjechali świętować w otoczeniu dziewiczej przyrody. Z kolei nasi domowi towarzysze odczuwają duży stres i niepokój związany nie tylko z nocą sylwestrową oraz wystrzałami, ale także z obecnością większej liczby ludzi w domu (goście, rodzina, znajomi), głośnymi rozmowami i zabawą.

Reakcja na stres może być różna: część zwierząt robi się wycofana, inne stają się bardziej drażliwe lub agresywne, część zaczyna jeść więcej niż zwykle, a inne z kolei mają zmniejszony apetyt. Aby pomóc naszym pupilom przejść przez ten okres powinniśmy zdecydować się na któryś z preparatów redukujących stres.  Dostępne są suplementy diety w postaci tabletek, kapsułek, syropów oraz żeli.  Mają one w swym składzie zioła, olejki eteryczne, aminokwasy oraz inne substancje naturalne o udowodnionym działaniu uspokajającym, łagodzącym stres i zmniejszającym pobudliwość zwierzęcia. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli nasz zwierzak jest wyjątkowo wrażliwy, możemy pomyśleć o zastosowaniu feromonów psich lub kocich. Mają one postać dyfuzora podłączanego do kontaktu i uwalniającego zapach zwierzęcych feromonów (absolutnie niewyczuwalny w żaden sposób dla właścicieli). Feromony to substancje działające na odległość i zdolne wywołać zmiany fizjologiczne w receptorach przez działanie neuroendokrynne. Wpływają na emocje  ssaków, dzięki czemu wykorzystuje się je w terapii zachowań (w tym stresu).
Wszystkie aktualnie dostępne na rynku preparaty nie mają natychmiastowego działania z tego powodu, aby którykolwiek z nich mógł dać zadowalający efekt, musi być stosowany u zwierzaka w okresie bezpośrednio poprzedzającym stresogenne wydarzenia.

 

Źródło obrazka: http://www.petsbest.com/blog/new-year-new-pet/