mokrynosek facebook

Aktualności

Jesteś tutaj:

Lis26

Odrobaczanie – wszystko co musisz wiedzieć

Przede wszystkim to nieprawda, że odrobaczamy tylko szczenięta i kocięta, a także to, że odrobaczamy zwierzę raz na całe życie. Każdy kto ma lub planuje zostać właścicielem zwierzaka czy to kota, psa, królika czy świnki morskiej powinien zapoznać się ze schematem odrobaczania danego gatunku.
Poniżej zamieszczamy schematy dla najbardziej popularnych zwierząt domowych.

SZCZENIĘTA I KOCIĘTA
Odrobaczamy już w pierwszych tygodniach życia. Maluchom podajemy preparaty w formie past, żeli i zawiesin. Pierwsze odrobaczenie powinno nastąpić w 3 tygodniu życia, drugie – 5 tygodniu i trzecie między 7 a 8. A następnie chociaż raz w miesiącu, aż do ukończenia 6 m-cą życia. Preparaty w tabletkach możemy zacząć stosować po 8 tygodniu życia. Wraz z pierwszymi odrobaczeniami powiązana jest seria szczepień ochronnych.

DOROSŁE PSY I KOTY
Dojrzałe psy odrobaczamy minimum dwa razy w roku, a idealnie byłoby co 3-4 miesiące.  Koty wychodzące na zewnątrz odrobaczamy raz w miesiącu, a koty domowe raz na 3 miesiące. Stosujemy odrobaczenia w formie tabletek, past, zawiesin, preparatów spot-on lub w niektórych przypadkach w formie iniekcji.

GRYZONIE
Odrobaczamy po wykonaniu badania kału, w którym wykryto obecność jaj pasożytów lub jeśli inne objawy wskazują na zarobaczenie zwierzęcia. Pamiętajmy, że pasożyty możemy przynieść do domu wraz z np. nową ściółką.

GADY
Odrobaczenie gadów również wiąże się z wynikiem badania kału. W przypadku tych zwierząt, a przede wszystkim żółwi należy stosować się do zasad profilaktyki przeciwpasożytniczej i przeciwbakteryjnej.
– kwarantanna nowego osobnika od 2 do 3 miesięcy
– wielokrotne badanie kału
– nierozdzielanie już zaaklimatyzowanych zwierząt
– usuwanie niezjedzonej karmy
– mycie używanych naczyń w gorącej wodzie
– dezynfekcja zbiornika po śmierci zwierzęcia

PAMIĘTAJMY!
PREPARATY NA ODROBACZENIE PODAJEMY NA KONKRETNĄ MASĘ CIAŁA ZWIERZĘCIA, A NIE WIEK LUB ORIENTACYJNĄ WIELKOŚĆ. Tylko wtedy odrobaczenie będzie skuteczne.

 

http://www.novetbg.com/