mokrynosek facebook

Aktualności

Jesteś tutaj:

Lis26

Buldog francuski (Bouledogue Français, French Bulldog)

Buldożek francuski gości w naszych domach już od XIX wieku. Od początku buldożki miały za zadanie umilać czas swoim właścicielom i ta użytkowość do dziś się nie zmieniła, jednak istnieje podejrzenie, że mogły być również wykorzystywane jako szczurołapy. Co ciekawe choć przodkowie buldożków to psy bojowe, same buldożki cenione są ze względu na swój spokojny i zrównoważony charakter oraz brak przejawów agresji.

Trochę liczb: standardowy buldożek mierzy sobie do 35 cm w kłębie i szczyci się wagą poniżej 14 kg. Ma krótki, błyszczący i przylegający do ciała włos w kolorze białym, płowym, białym z pręgowanymi łatami lub pręgowanym.  Buldożki choć małe, mogą się pochwalić muskularną sylwetką. Ich głowy natura wyposażyła w nietoperzowate uszy oraz krótką i szeroką kufę. Przeciętnie żyją ok. 11-12 lat.

Dla kogo buldożek?
Rasę tę cechuje inteligencja, przywiązanie do właściciela, czujność i duża skłonność do zabawy. Nade wszystko cenią sobie jednak towarzystwo człowieka. Nie są szczekliwe, a naturalna utrata sierści jest minimalna. Pielęgnacja szaty nie wymaga wielu zabiegów., jedynie fałdy skóry na twarzowej części głowy wymagają codziennej higieny, aby zapobiegać stanom zapalnym. Skrócona budowa pyska predysponuje je do chrapania. Nadają się do życia w mieście jak i na wsi. Z uwagi na niezbyt kłopotliwe utrzymanie uznaje buldożki uznaje się za dobrych kompanów dla osób starszych. Dobrze dogadują się z kotami.

Z jakimi schorzeniami musi liczyć się przyszły właściciel? (choroby te mogą, ale nie muszą wystąpić u naszego pupila)
Choroby dziedziczne: dysplazja stawów biodrowych i/lub łokciowych, zwichnięcie rzepki, zaćma młodzieńcza, hemofilia typu B
Wśród innych schorzeń często występujących u buldożków wymienia się m.in.: zespół brachycefaliczny, alergiczne zapalenie skóry (atopia),dwurzędowość rzęs, niedoczynność tarczycy, nużycę i dyskopatie.

 

http://pl.psy-i-szczeniaki.wikia.com/wiki/Buldog_Francuski     

 http:// www.royal-canin.pl